41–New York, Čínská čtvrť, 1902 – 1903

New Yorská Čínská čtvrť je největší čínská čtvrť v USA a také místem největší koncentrace číňanu na západní polokouli. Nachází se na jižní části dolního Manhattanu a má rozlohu dvou mil. Dnešní populace se odhaduje mezi 70 a 150 tisíci.

Čínští obchodníci a mořeplavci cestovali do USA od poloviny 18. století. Teprve v polovině 19. století začala větší imigrace, zejména pak v době zlaté horečky 40. a 50. let 19. století. Na rozdíl od mnoha etnických ghett, byla čínská čtvrť samostatná se sdružením obchodů a podniků, které dodávaly zaměstnání, ekonomickou podporu, sociální služby a ochranu. Čínská čtvrť rostla až do konce 19. století. Dodávala práci a ubytování novým přistěhovalcům – většinou s pěti až patnácti lidmi na dvoupokojový byt, který byl rozdělen do několika částí.

Již tak nevyvážený poměr mužů a žen se radikálně zhoršil zákonem o vyloučení číňanů z roku 1882 (jediným neválečným krokem Americké vlády proti jednomu etniku) a kolem roku 1900 bylo jen 40 – 150 žen v populaci 7000 číňanů žijících na Manhattanu. Díky tomu Čínská čtvrť dostala neblahou pověst pro své opiové doupata, prostituci a otročení dívek, což ještě prohloubilo nenávist k číňanům. V duchu čínské tradice, a vzhledem k nepřátelskému postupu Americké vlády, vybudovali čínani svoje vlastní sdružení a společnosti pro ochranu jejich zájmů. Černá ekonomika umožňovala ilegálním přistěhovalcům pracovat bez opuštění několika bloků, které považovali za domov.