Digitální archiv

pohled z dnešní Národní třídy směrem k Národnímu divadlu,

Š&V Digitální archiv Města a vesnice Praha Národní třída
pohled z dnešní Národní třídy směrem k Národnímu divadlu,  Na obálce: Václavské náměstí. Jiří Verner napsal: pohled z dnešní Národní třídy ... Praha
ID:
nikon/nfilm5734
Objednejte tisk z této fotografie
Jméno:
pohled z dnešní Národní třídy směrem k Národnímu divadlu,
Popis:
Na obálce: Václavské náměstí. Jiří Verner napsal: pohled z dnešní Národní třídy směrem k Národnímu divadlu, přičemž na levé straně jsou v roce 1959 zbourané Chourovy domy. Takže fotografie musela být pořízena někdy před rokem 1959, vzhledem k moderní Tatře 603 spíše ke konci padesátých let.
Podle aut na ulici se jedná o možnost pořízení v letech cca 1958 - 59 (ale spíš až v r. 1959). protože
1) Tatra 603 se vyráběla od roku 1956
2) Hillman Minx series III - auto vlevo vedle "603"- se vyráběl od roku 1958
3) Praga S5T (náklaďák vyjíždějící z boční ulice vpravo vzadu) se vyráběl od roku 1956
4) Nysa N59 (mikrobus vpravo od "603") se vyráběl od roku ´59 typ Nysa N58 (vyráběná od ´58) to být nemůže, ta se vyráběla pouze jako furgon.
Petr Frič
Na snímku je ale "drobnost", které si nikdo nevšiml nebo ji nebral na zřetel. Je to instalované veřejné osvětlení. Je evidentně výbojkové a v uvedených letech Praha ještě neměla o výbojkách ani potuchy. První výbojky v Praze byly instalovány na blížící se oslavy 15.výročí osvobození v roce 1960. Buď již koncem roku 1959 nebo v prvních měsících 1960 byly montovány na celý Zlatý kříž, tedy na Václavské náměstí, Národní třídu a Příkopy. Vlastní výbojky nebyly vidět, byly kryty průhlednou baňatou krytkou. Na fotkách jsou ty chránící kryty dobře vidět. Toto osvětlení bylo novějším typem nahrazováno asi po čtyřech letech, tedy někdy po roce 1964. No a tento nový, již druhý výbojkový typ je právě na vašem zveřejněném snímku. Tedy nejpravděpodobnější pro snímek je rok 1965 až 1967
  Jan Kovařík
Děkujeme

Rok:

Prosíme, pomozte nám přesně datovat tuto fotografii!
Autor:
Klíčová slova:
Praha
Materiál:
film_6x6_bw
Kategorie:
Národní třída
Nápisy na fotografii:
Umístění:

Toto je automatický náhled scanu původní fotografie. Kvalita těchto náhledů je pouze orientační. Obrázky jsou uloženy 16-ti bitově s velkým rozlišením, ale před tiskem je bývá nutné vyrovnat, vyretušovat a udělat výřezy. Prohlédněte si galerie.

logo


Napište nám, pokud máte nějaké další informace o fotografii, nebo máte-li zájem o reprodukci či jiné využití fotografie.

Práva vlastní Marie Michaela Šechtlová. Správce fotobanky Jan Hubička