Digitální archiv

Dobytčí trh

Š&V Digitální archiv Při práci
Š&V Digitální archiv Události
Dobytčí trh  . Dobytčí trh se rozkládal na rohu ul. Vožické / Blanické. Ten domeček s budkou ... zemědělství, kráva
ID:
desky/deska5465
Objednejte tisk z této fotografie
Jméno:
Dobytčí trh
Popis:
. Dobytčí trh se rozkládal na rohu ul. Vožické / Blanické. Ten domeček s budkou není nic jiného než Družstevní váha. Tady se vážil dobytek a vozy se senem (obilím). Dnes na tomto místě stojí Kovošrot Praha. Ve své podobě existoval zhruba do roku 1965. Sice již dávno neplnil svůj účel, ale bylo to místo, kam každoročně přijížděly cirkusy, nebo se odehrávaly pouťové veselice.
Nemyslím si, že se jedná o výstavu, ale o trh s dobytkem. Rodiče i prarodiče vyprávěli, že zde byly slavné dobytčí trhy, z kterých také profitovali, protože vlastnili Pohostinství. Trhy se uskutečňovaly každý měsíc od dubna do října. Pro město to byla dost významná lokalita. Chodili sem sedláci ze širokého okolí (Vožické, Sedlčanské, Jistebnické), mimo jiné - právě sem chodili táborští řezníci pro maso.
Pokud Vás zajímají pikantnosti k tomuto místu, tak tento handl ovládali (mafiánskými způsoby) statkáři z Dubu u Ratibořských Hor. Vše skončilo s okupací nacisty. I tak se sedláci nevzdali. Dobytek hnali lesem k Táboru, a na smluveném místě (i čase) u Záluží ho porazili. Tady čekali ženské, které maso dál infiltrovali do města různými rafinovanými způsoby tak, aby se vyhnuli financům. Sem také padla jedna z leteckých pum, když Amíci bombardovali nádraží.
Komín v pozadí stál v areálu Kamenictví v Zavadilské ulici, kde byla parní pila na řezání kamen.bloků. Táborská teplárna byla postavena o 25let později. V pozadí je staré vlakové nádraží, které bylo mnohem blíž k Vožické ulici. K jeho současné podobě a přestavbě došlo za války, kdy bylo postaveno i depo, prodloužil se most přes nádraží, přidaly další kolejiště...Jiří Čikeš

Rok:
Autor:
(blíže neurčen)
Klíčová slova:
zemědělství, kráva
Materiál:
negative11x8.5
Kategorie:
Při práci, Události
Nápisy na fotografii:
Umístění:
21

Toto je automatický náhled scanu původní fotografie. Kvalita těchto náhledů je pouze orientační. Obrázky jsou uloženy 16-ti bitově s velkým rozlišením, ale před tiskem je bývá nutné vyrovnat, vyretušovat a udělat výřezy. Prohlédněte si galerie.

logo


Napište nám, pokud máte nějaké další informace o fotografii, nebo máte-li zájem o reprodukci či jiné využití fotografie.

Práva vlastní Marie Michaela Šechtlová. Správce fotobanky Jan Hubička