Digitální archiv

Jaroslav Mária

Š&V Digitální archiv Portréty a postavy Portréty a postavy spisovatelů
Jaroslav Mária       Vlastním jménem Jaroslav Mayer, narozen 24. 2. 1870 v Rakovníku - zemřel 8.... Jaroslav Mária,spisovatel,portrét
ID:
fotografie/foto0834
Objednejte tisk z této fotografie
Jméno:
Jaroslav Mária
Popis:
Vlastním jménem Jaroslav Mayer, narozen 24. 2. 1870 v Rakovníku - zemřel 8. 11. 1942 v koncentračním táboře v Osvětimi.

Spisovatel a dramatik židovského původu, autor řady provokativních románů, například z prostředí justice (Panstvo v taláru, Váhy a meč atd.) a divadelních her. Pokusil se zachytit břitce kritický a satirický obraz soudobé české společnosti v románech a pamfletech Vojáci a diplomati - 1930, Bankéři a proletáři - 1934, Advokáti - 1937. Kromě toho se opakovaně vracel k příběhům tragické milostné vášně (román Kyvadlo věčnosti - 1920) a k erotickým námětům. Nejkrásnější chvíle svého života, v době své dovolené, tráví v Itálii, kterou dokonale zná a miluje ji jako svou vlast.

JUDr. Jaroslav Maria se narodil v početné rodině advokáta. Studoval na gymnáziu v Benešově a v Hradci Králové, maturitní zkoušku složil na gymnáziu v Praze. Po promoci na české univerzitě v Praze, nejprve advokátní koncipient v Rakovníku a v Hradci Králové, v letech 1903 až 1908 pracoval v Berouně, posléze samostatný advokát v Táboře. Během heydrichiády byl v červenci 1942 zatčen. Vězněn byl v Praze, Terezíně a od září v Osvětimi, kde po několika měsících zemřel na skvrnitý tyfus.

Poznámky:

1. Letos v listopadu (2007) uplyne 65 let od jeho úmrtí!

2. V adresáři Tábora z roku 1935 je veden jako Mayer Jar. Dr. adv. a spis., /žena Zdenka), bydliště čp. 173. / Což je onen rohový dům ulic Kotnovská a Koželužská, majitele Otomara Kvěcha - pekařství a prodej mouky z Kvěchova mlýna = deska 0052 v archivu, dům vlevo s kulatým arkýřem zakončeným věžičkou/

3. V tomtéž adresáři na str. 14 píše Prof. Stanislav Dvořák: „…je vžita v Táboře idea divadelní, o tom svědčí Šmahelova deska i jména autorů místních : Marie Puková, Táborský, Tršický, Mixa -Táboran a nejlepší ovšem - Jaroslav Maria, ten veliký znatel Itálie, ale i přísný soudce panstva v taláru. Potkáte-li ho někde, pohovořte s ním, taková chvilinka vás potěší“.

Zpracoval Jiří Kohout

Rok:

Prosíme, pomozte nám přesně datovat tuto fotografii!
Autor:
(blíže neurčen)
Klíčová slova:
Jaroslav Mária, spisovatel, portrét
Materiál:
fotograph
Kategorie:
Portréty a postavy spisovatelů
Nápisy na fotografii:
Umístění:

Toto je automatický náhled scanu původní fotografie. Kvalita těchto náhledů je pouze orientační. Obrázky jsou uloženy 16-ti bitově s velkým rozlišením, ale před tiskem je bývá nutné vyrovnat, vyretušovat a udělat výřezy. Prohlédněte si galerie.

logo


Napište nám, pokud máte nějaké další informace o fotografii, nebo máte-li zájem o reprodukci či jiné využití fotografie.

Práva vlastní Marie Michaela Šechtlová. Správce fotobanky Jan Hubička