Digital archive of Studios

Czech name: Jaroslav Mária

Š&V Digital Archive Portraits and figures Portraits and figures of writers
Jaroslav Mária (in Czech), keywords: Jaroslav Mária, spisovatel, portrait (Czech)      Vlastním jménem Jaroslav Mayer, narozen 24. 2. 1870 v Rakovníku - z... Jaroslav Mária, spisovatel, portrait
ID:
fotografie/foto0834
Order print from this photograph
Name:
Czech name: Jaroslav Mária
Description:
itemprop=description>

Czech description: Vlastním jménem Jaroslav Mayer, narozen 24. 2. 1870 v Rakovníku - zemřel 8. 11. 1942 v koncentračním táboře v Osvětimi.

Spisovatel a dramatik židovského původu, autor řady provokativních románů, například z prostředí justice (Panstvo v taláru, Váhy a meč atd.) a divadelních her. Pokusil se zachytit břitce kritický a satirický obraz soudobé české společnosti v románech a pamfletech Vojáci a diplomati - 1930, Bankéři a proletáři - 1934, Advokáti - 1937. Kromě toho se opakovaně vracel k příběhům tragické milostné vášně (román Kyvadlo věčnosti - 1920) a k erotickým námětům. Nejkrásnější chvíle svého života, v době své dovolené, tráví v Itálii, kterou dokonale zná a miluje ji jako svou vlast.

JUDr. Jaroslav Maria se narodil v početné rodině advokáta. Studoval na gymnáziu v Benešově a v Hradci Králové, maturitní zkoušku složil na gymnáziu v Praze. Po promoci na české univerzitě v Praze, nejprve advokátní koncipient v Rakovníku a v Hradci Králové, v letech 1903 až 1908 pracoval v Berouně, posléze samostatný advokát v Táboře. Během heydrichiády byl v červenci 1942 zatčen. Vězněn byl v Praze, Terezíně a od září v Osvětimi, kde po několika měsících zemřel na skvrnitý tyfus.

Poznámky:

1. Letos v listopadu (2007) uplyne 65 let od jeho úmrtí!

2. V adresáři Tábora z roku 1935 je veden jako Mayer Jar. Dr. adv. a spis., /žena Zdenka), bydliště čp. 173. / Což je onen rohový dům ulic Kotnovská a Koželužská, majitele Otomara Kvěcha - pekařství a prodej mouky z Kvěchova mlýna = deska 0052 v archivu, dům vlevo s kulatým arkýřem zakončeným věžičkou/

3. V tomtéž adresáři na str. 14 píše Prof. Stanislav Dvořák: „…je vžita v Táboře idea divadelní, o tom svědčí Šmahelova deska i jména autorů místních : Marie Puková, Táborský, Tršický, Mixa -Táboran a nejlepší ovšem - Jaroslav Maria, ten veliký znatel Itálie, ale i přísný soudce panstva v taláru. Potkáte-li ho někde, pohovořte s ním, taková chvilinka vás potěší“.

Zpracoval Jiří Kohout

Year:

Help us exactly date this photograph,please!
Author:
(no closer identification)
Keywords:
Jaroslav Mária, spisovatel, portrait
Material:
fotograph
Categories:
Portraits and figures of writers
Texts on the photo:
Location:

This is automatically generated preview from raw scan. The quality of automatically generated previews might vary. The images are scanned in 16-bit depth and high resolution and it is possible to tune them, retouch the scratches and make details. See the galeries.

logo


Email us, if you have some additional informations about the photograph or if you are interested in the other use of the photograph.

All rights reserved, the copyright owner is © Marie Michaela Šechtlová. Photo archive is maintained by Jan Hubička