Digitální archiv

Lázně u Černovic, kostel Svatá Anna

Š&V Digitální archiv Města a vesnice Lázně u Černovic
Lázně u Černovic, kostel Svatá Anna    Text z mé knihy Černovice rok po roce, MÚ Černovice 2012, třetí vydání. S pozd... Lázně, kostel Svatá Anna,Černovice
ID:
desky/deska5552
Objednejte tisk z této fotografie
Jméno:
Lázně u Černovic, kostel Svatá Anna
Popis:


Text z mé knihy Černovice rok po roce, MÚ Černovice 2012, třetí vydání. S pozdravem Jiří TurekO prázdninách 1896 slavil „ve zdejším chrámu své kněžské prvotiny zdejší rodák novosvěcenec velebný pán Antonín Tůma, bude v 10 hodin slavně uveden z otcovského domu do zdejšího kostela, načež započne slavnostní kázání a po jeho ukončení sloužiti bude první mši svatou. Budoucí neděli bude od sedmé hodiny ráno do devíti hodin slouženo šest mší sv.“ Sotva tušil, že zde bude od roku 1930 až do konce druhé světové války děkanem. Primici tu měl tři roky před ním i jeho starší bratr Václav. Z Antonínova slavného dne 2. srpna pochází fotografie čtrnácti duchovních, nejspíš před stodolou ve dvoře za farou. Jsou na ní odleva stojící Dvořák, Šimůnek, Alois Bednář (rodák, vysvěcený v Č. Budějovicích 1886), Václav a Antonín Tůmové, Vojtěch Slunečko, hrobský farář Alois Zachariáš, Josef Staněk z Dobešova a Jan Hromadník. Před nimi sedí věženský farář Pavlík, lidmaňský Jan Pravda, Alois Jirák, Ferdinand Hazuka a mladovožický děkan Dekara. Poklidný skupinový portrét doplnil psík. V centru sedící rodák páter ThDr. Alois Jirák, rektor českobudějovického biskupského semináře a sídelní kanovník, předsedal v tomto roce prvnímu sjezdu katolíků v Táboře. Zvláštní je, že Antonínova primice byla ohlášena v Jindřichohradeckých listech již o rok dříve na 14. červenec 1895 a jeho vysvěcení na kněze bylo ohlášeno v Budivoji 9. dubna 1896.
Ji59 Turek
D2kujeme

Rok:
Velké skleněné negativy se používaly v letech 1850-1950.
Prosíme, pomozte nám přesně datovat tuto fotografii!
Autor:
(blíže neurčen)
Klíčová slova:
Lázně, kostel Svatá Anna, Černovice
Materiál:
negative13x18
Kategorie:
Lázně u Černovic
Nápisy na fotografii:
Umístění:
557

Toto je automatický náhled scanu původní fotografie. Kvalita těchto náhledů je pouze orientační. Obrázky jsou uloženy 16-ti bitově s velkým rozlišením, ale před tiskem je bývá nutné vyrovnat, vyretušovat a udělat výřezy. Prohlédněte si galerie.

logo


Napište nám, pokud máte nějaké další informace o fotografii, nebo máte-li zájem o reprodukci či jiné využití fotografie.

Práva vlastní Marie Michaela Šechtlová. Správce fotobanky Jan Hubička