Digitální archiv

Skupina duchovních v Černovicích

Š&V Digitální archiv Skupinové fotografie Skupinové fotografie slavnostní
Skupina duchovních v Černovicích  O prázdninách 1896 slavil „ve zdejším chrámu své kněžské prvotiny zdejší rodák n... skupina, duchovní, Černovice
ID:
desky/deska6661
Objednejte tisk z této fotografie
Jméno:
Skupina duchovních v Černovicích
Popis:
O prázdninách 1896 slavil „ve zdejším chrámu své kněžské prvotiny zdejší rodák novosvěcenec velebný pán Antonín Tůma, bude v 10 hodin slavně uveden z otcovského domu do zdejšího kostela, načež započne slavnostní kázání a po jeho ukončení sloužiti bude první mši svatou. Budoucí neděli bude od sedmé hodiny ráno do devíti hodin slouženo šest mší sv.“ Sotva tušil, že zde bude od roku 1930 až do konce druhé světové války děkanem. Primici tu měl tři roky před ním i jeho starší bratr Václav. Z Antonínova slavného dne 2. srpna pochází fotografie čtrnácti duchovn& iacute;ch, nejspíš před stodolou ve dvoře za farou. Jsou na ní odleva stojící Dvořák, Šimůnek, Alois Bednář (rodák, vysvěcený v Č. Budějovicích 1886), Václav a Antonín Tůmové, Vojtěch Slunečko, hrobský farář Alois Zachariáš, Josef Staněk z Dobešova a Jan Hromadník. Před nimi sedí věženský farář Pavlík, lidmaňský Jan Pravda, Alois Jirák, Ferdinand Hazuka a mladovožický děkan Dekara. Poklidný skupinový portrét doplnil psík. V centru sedící rodák páter ThDr. Alois Jirák, rektor českobudějovického biskupského semináře a sídelní kanovník, předsedal v tomto roce prvnímu sjezdu katolíků v Táboře. Zvláštn&iacu te; je, že Antonínova primice byla ohlášena v Jindřichohradeckých listech již o rok dříve na 14. červenec 1895 a jeho vysvěcení na kněze bylo ohlášeno v Budivoji 9. dubna 1896.
Děkujeme
Zdraví Jiří Turek, text je z mé knihy Černovice rok po roce, 3. vydání MÚ Černovice 2013

Pomozte nám určit kde fotografie byla pořízena a kdo je na fotografii.

Rok:
Lakovaly se zejména kollodiové negativy (vytvořené po roce 1880 a před rokem 1890) ale i některé želatinové (minimálně do roku 1901).
Prosíme, pomozte nám přesně datovat tuto fotografii!
Autor:
(blíže neurčen)
Klíčová slova:
skupina, duchovní, Černovice
Materiál:
negative18x24 lakovany
Kategorie:
Skupinové fotografie slavnostní
Nápisy na fotografii:
Umístění:
173

Toto je automatický náhled scanu původní fotografie. Kvalita těchto náhledů je pouze orientační. Obrázky jsou uloženy 16-ti bitově s velkým rozlišením, ale před tiskem je bývá nutné vyrovnat, vyretušovat a udělat výřezy. Prohlédněte si galerie.

logo


Napište nám, pokud máte nějaké další informace o fotografii, nebo máte-li zájem o reprodukci či jiné využití fotografie.

Práva vlastní Marie Michaela Šechtlová. Správce fotobanky Jan Hubička