Digital archive of Studios

Czech name: Bergerův mlýn

Š&V Digital Archive Technology Mills Berger mill
Bergerův mlýn (in Czech), keywords: Bergerův mlýn (Czech) Bergrův (Bergerův) válcový mlýn stával na samotě na  Zábořském potoce as... Bergerův mlýn
ID:
35mm/film35mm4424
Order print from this photograph
Name:
Czech name: Bergerův mlýn
Description:
itemprop=description>

Czech description: Bergrův (Bergerův) válcový mlýn stával na samotě na Zábořském potoce asi kilometr jihozápadně od obce Záboří / pošta Čakov/ západně od Českých Budějovic.

Vznikl patrně již v 16. století a majitelé Bergrovi ho vlastnili několik staletí. V roce 1904 se na mlýn přiženil Jan Reitinger a jeho rodina zde zůstala až do roku 1946. V roce 1905 byl mlýn vybaven francouzskou válcovací stolicí 500/300 mm, hranolovými vysévači a další technikou. Roku 1944 se přestalo mlít a později bylo mlýnské zařízení zdemolováno. V roce 1970 došlo i ke zbourání mlýnské budovy a na tomto místě postavena rekreační chata Jana Brože. J. Kohout

Year:

Help us exactly date this photograph,please!
Author:
(no closer identification)
Keywords:
Bergerův mlýn
Material:
35mm_kodak_nitrate
Categories:
Berger mill
Texts on the photo:
Location:
film 114

This is automatically generated preview from raw scan. The quality of automatically generated previews might vary. The images are scanned in 16-bit depth and high resolution and it is possible to tune them, retouch the scratches and make details. See the galeries.

logo


Email us, if you have some additional informations about the photograph or if you are interested in the other use of the photograph.

All rights reserved, the copyright owner is © Marie Michaela Šechtlová. Photo archive is maintained by Jan Hubička