Digital archive of Studios

Czech name: Zima v Táboře za války

Š&V Digital Archive Photojournalism Tábor during the nacist occupation, winter, 35mm film
Š&V Digital Archive Technology Cars and motor-cycles
Zima v Táboře za války (in Czech), keywords: Tábor, winter, car (Czech) Č-I-5.746 (film35mm7757) je na 99% zima 38/39. Na to, aby to mohlo být v... Tábor, winter, car
ID:
35mm/film35mm7757
Order print from this photograph
Name:
Czech name: Zima v Táboře za války
Description:
itemprop=description>

Czech description: Č-I-5.746 (film35mm7757) je na 99% zima 38/39. Na to, aby to mohlo být v zimě 37/38 je na SPZ moc vysoké číslo. V zimě 39/40 by auto muselo mít na tabulce poznávací značky orazítkované žluté "V" nad první pomlčkou, které označovalo, že auto smí jezdit i po 1.říjnu 1939 (válečná omezení). To by už při tomto rozlišení mělo být patrné. Navíc na autě nejsou žádné známky zaclonění zadních světel kvůli zatemnění a auto stojí vlevo, takže fotografie bude asi ještě z doby před změnou směru jízdy na silnicích. Jestli ještě po 15.březnu 1939 mohlo být na ulicích tolik sněhu nevím, ale spíš bych to tipoval na nějaký prosinec/leden/únor v zimě 1938/39 - takže spíš období Druhé republiky krátce před okupací.
F.Zelený

Please help us to date the photograph.

Year:

Help us exactly date this photograph,please!
Author:
Keywords:
Tábor, winter, car
Material:
35mm_kodak_nitrate
Categories:
Tábor during the nacist occupation, winter, 35mm film, Cars and motor-cycles
Texts on the photo:
Location:
film 303

This is automatically generated preview from raw scan. The quality of automatically generated previews might vary. The images are scanned in 16-bit depth and high resolution and it is possible to tune them, retouch the scratches and make details. See the galeries.

logo


Email us, if you have some additional informations about the photograph or if you are interested in the other use of the photograph.

All rights reserved, the copyright owner is © Marie Michaela Šechtlová. Photo archive is maintained by Jan Hubička