Digital archive of Studios

Czech name: Karel Muck,Černovice

Š&V Digital Archive Portraits and figures Portraits and figures of mens
Karel Muck,Černovice (in Czech), keywords: portrait, Karel Muck, Černovice (Czech) Revírník Karel Muck pocházel z Citova u Mělníka a do Černovic na panství... portrait, Karel Muck, Černovice
ID:
desky/deska1344
Order print from this photograph
Name:
Czech name: Karel Muck,Černovice
Description:
itemprop=description>

Czech description: Revírník Karel Muck pocházel z Citova u Mělníka a do Černovic na panství přišel s hrabětem Veitem. 1906 odešel do penze ze Staré Huti, kde byl 32 let, a přistěhoval se do Černovic, nový dům proti novému nádraží mu projektoval jeho syn Ing. Ferdinand Marek Muck z Kutné Hory. Otec Karel měl ženu Marii, svobodnou dceru Marii a 4 syny, zemřel 1923 ve věku 85 let. Syn Karel byl lesník, syn Zdeněk v Rusku a měl tam pivovar, 1917 po revoluci poslal domů na Slovensko manželku a děti a sám se ztratil, zřejmě zahynul. Po 1948 zdědila dům dcera Ferdinanda a když se její dcera vdala za MUDr. Maříka (železničního lékaře) do Čerčan, dům prodala. Jiří Turek J
Jsem jeho pra-pra-pra vnučkou. Žena jednoho ze synů Aloisie Mucková byla mou prababičkou,zemřela v roce 1960,byly mi 3 roky, ale pamatuji si ji. Její dcera Marie Maříková byla mou babičkou,zemřela v roce l978.Syn paní Marie Maříkové,ing.Vladimír Mařík, žije v Sezimově Ústí.Děkuji Vám za krásnou vzpomínku na mého předka.Bronzová plaketa,zhotovená podle této fotografie je umístěna na rodinném hrobě v Černovicích,kde odpočívají všichni jeho potomci a kde se každoročně s žijícími potomky o dušičkách setkáváme.Děkuji za krásnou práci. S pozdravem Dr. Kolouchová E.

Year:

Help us exactly date this photograph,please!

Transaction has number 706. Nearest older dated has number 639 and is dated to year 1908. Nearest younger dated has number 1616 and is dated to year 1909. So this photo will be approximatelly from year 1908.

Author:
(no closer identification)
Keywords:
portrait, Karel Muck, Černovice
Material:
negative12x16.5 varnished
Categories:
Portraits and figures of mens
Texts on the photo:
Location:
krabice 33

This is automatically generated preview from raw scan. The quality of automatically generated previews might vary. The images are scanned in 16-bit depth and high resolution and it is possible to tune them, retouch the scratches and make details. See the galeries.

logo


Email us, if you have some additional informations about the photograph or if you are interested in the other use of the photograph.

All rights reserved, the copyright owner is © Marie Michaela Šechtlová. Photo archive is maintained by Jan Hubička