Digital archive of Studios

Czech name: Skupina v Chotovinách

Š&V Digital Archive group photos
Š&V Digital Archive Cities and villages Chotoviny Castle Chotoviny
Skupina v Chotovinách (in Czech), keywords: group, Chotoviny, park, castle (Czech) Skutečně se jedná o Chotovinský zámek, konkrétně o zadní venkovní schodi... group, Chotoviny, park, castle
ID:
desky/deska1708
Order print from this photograph
Name:
Czech name: Skupina v Chotovinách
Description:
itemprop=description>

Czech description: Skutečně se jedná o Chotovinský zámek, konkrétně o zadní venkovní schodiště. Skupina osob je se vší pravděpodobností služebnictvo. Bohužel u fotografie nelze určit bližší datum, na základě detailů fotografie. Lze jen uvést, že tento vzhled zámku není mladší než z roku 1873-75. V tomto roce totiž proběhla rozsáhlá rekonstrukce a dostavba, kdy k původně jednoduché budově přibyla věž a obě současná zámecká křídla (na fotografii vpravo). Těžko říci, zda břečťan pnoucí se po stěnách byl vysazen jako sazenice, nebo jako již vzrostlý. Pokud jako sazenice, a ihned po dokončené rekonstrukci, jeho stáří na obrázku by podle typu (nelze určit) odpovídalo stáří 3-5ti let.Petr Fiedor

Please help us to identify who is on the photograph.

Year:
Varnishing has been used for collodium wet process negatives (used before the year 1890) but certainly some of later gelatine based negatives are varnished as well (minimally to the year 1901).
Help us exactly date this photograph,please!
Author:
(no closer identification)
Keywords:
group, Chotoviny, park, castle
Material:
negative10x15 varnished
Categories:
group photos, Castle Chotoviny
Texts on the photo:
Location:
krabice 81

This is automatically generated preview from raw scan. The quality of automatically generated previews might vary. The images are scanned in 16-bit depth and high resolution and it is possible to tune them, retouch the scratches and make details. See the galeries.

logo


Email us, if you have some additional informations about the photograph or if you are interested in the other use of the photograph.

All rights reserved, the copyright owner is © Marie Michaela Šechtlová. Photo archive is maintained by Jan Hubička