Digital archive of Studios

Czech name: Šedivý

Š&V Digital Archive Portraits and figures Portraits and figures of mens
Šedivý (in Czech), keywords: portrait (Czech)  jde podle mého názoru o Václava Šedivého, zde v c. k. úřední uniformě s... portrait
ID:
desky/deska5080
Order print from this photograph
Name:
Czech name: Šedivý
Description:
itemprop=description>

Czech description: jde podle mého názoru o Václava Šedivého, zde v c. k. úřední uniformě s označením IX. hodnostní třídy (tři rozety na ramenou) - to by odpovídalo jeho hodnosti c. k. vrchního geometra II. třídy, do které byl povýšen v červnu 1908. Působil v té době jako šéf úřadu pro evidenci katastru v Táboř
Martin Klečacký
děkujeme

Please help us to identify who is on the photograph.

Year:

Help us exactly date this photograph,please!

Transaction has number 1010. Nearest older dated has number 639 and is dated to year 1908. Nearest younger dated has number 1616 and is dated to year 1909. So this photo will be approximatelly from year 1908.

Author:
(no closer identification)
Keywords:
portrait
Material:
negative11x8.5
Categories:
Portraits and figures of mens
Texts on the photo:
Location:
521

This is automatically generated preview from raw scan. The quality of automatically generated previews might vary. The images are scanned in 16-bit depth and high resolution and it is possible to tune them, retouch the scratches and make details. See the galeries.

logo


Email us, if you have some additional informations about the photograph or if you are interested in the other use of the photograph.

All rights reserved, the copyright owner is © Marie Michaela Šechtlová. Photo archive is maintained by Jan Hubička