Digital archive of Studios

Czech name: Pan Brabec, Pejškov

Š&V Digital Archive group photos group photos of families
Pan Brabec, Pejškov (in Czech), keywords: Brabec (Czech) Jedná se o rodinné setkání u příležitosti zlaté svatby Josefa a Boženy B... Brabec
ID:
desky/deska5903
Order print from this photograph
Name:
Czech name: Pan Brabec, Pejškov
Description:
itemprop=description>

Czech description: Jedná se o rodinné setkání u příležitosti zlaté svatby Josefa a Boženy Brabcových na statku v Pejškově v červnu roku 1929 nebo 1930.
V horní řadě zleva stojí: Josef Mašek (zeť, "rada" z Jihlavy), Jan Čeřovský (zeť, profesor z Prahy), dr. Václav Brabec (*1883, syn, advokát z Prahy), Josef Brabec (*1886, syn, hospodařící na statku v Pejškově), Josef Hrnčíř (zeť, inženýr Kolben/Daněk z Prahy), prof. Josef Krkoška (zeť, ředitel gymnázia z Pelhřimova) a Josef Krkoška ml. (vnuk, student z Pelhřimova)
Sedící: Terezie Mašková (*1891, dcera), Marie Benešová (*1886, dcera, profesorka hudby z Prahy), Božena Čeřovská (*1895, dcera), Božena a Josef Brabcovi (majitelé statku v Pejškově), Jaroslava Hrnčířová (*1893, dcera), Anna Krkošková (*1881, dcera, manželka Josefa Krkošky st.) a Anna Krkošková ml. (vnučka, studentka z Pelhřimova).
V dolní řadě sedí děti: Jiří Mašek (vnuk, z Jihlavy), Jaroslava Hrnčířová (vnučka, z Prahy) a Božena Mašková (vnučka, z Jihlavy).
Simona a Jan Kysilkovi

Year:
Large glass plate negatives has been in use in the years 1880-1950.
Help us exactly date this photograph,please!
Author:
(no closer identification)
Keywords:
Brabec
Material:
negative13x18
Categories:
group photos of families
Texts on the photo:
Location:
123

This is automatically generated preview from raw scan. The quality of automatically generated previews might vary. The images are scanned in 16-bit depth and high resolution and it is possible to tune them, retouch the scratches and make details. See the galeries.

logo


Email us, if you have some additional informations about the photograph or if you are interested in the other use of the photograph.

All rights reserved, the copyright owner is © Marie Michaela Šechtlová. Photo archive is maintained by Jan Hubička