Digital archive of Studios

Czech name: Nemyšl, Ctibor

Š&V Digital Archive Cities and villages Nemyšl Castle Nemyšl
Š&V Digital Archive Portraits and figures Portraits and figures of mens
Nemyšl, Ctibor (in Czech), keywords: Nemyšl, myslivec, dog (Czech) Jedná se asi o pana Františka Ctibora, lesního nadhajného z Nemyšle. Ten... Nemyšl, myslivec, dog
ID:
desky/deska6505
Order print from this photograph
Name:
Czech name: Nemyšl, Ctibor
Description:
itemprop=description>

Czech description: Jedná se asi o pana Františka Ctibora, lesního nadhajného z Nemyšle. Tento pán zemřel roku 1933 ve věku 77let. Pamětníci uvádějí, že hrabě Deym svému služebníkovi nechal vyrobit pomník a vystrojil mu pohřeb. Lubomír Nahodil
Pan Ctibor, dcera Marsíková, určila Marie Šetková,Štěpničková
na fotografii ID: deska 6505 je zřejmě František Ctibor narozený 30. září 1857 v Táboře č. 226, syn Karla Ctibora a Kristýny Zeisové.
Omlouvám se , ale na fotografii ID: deska 6505 není František Ctibor narozený 30. září 1857 v Táboře č. 226, protože tento jmenovaný odejel r.1873 do Baltimore a pak do Argentiny kde založil cihelnu, pak se vrátil do Tábora a 15. září 1900 se oženil s Růženou Zeisovou.
   Karel Konečný
děkujeme

Please help us to identify who is on the photograph.

Year:
Author:
(no closer identification)
Keywords:
Nemyšl, myslivec, dog
Material:
negative13x18
Categories:
Castle Nemyšl, Portraits and figures of mens
Texts on the photo:
Location:
149

This is automatically generated preview from raw scan. The quality of automatically generated previews might vary. The images are scanned in 16-bit depth and high resolution and it is possible to tune them, retouch the scratches and make details. See the galeries.

logo


Email us, if you have some additional informations about the photograph or if you are interested in the other use of the photograph.

All rights reserved, the copyright owner is © Marie Michaela Šechtlová. Photo archive is maintained by Jan Hubička