Digital archive of Studios

Czech name: Hostinec Ratibořské Hory

Š&V Digital Archive Cities and villages
Hostinec Ratibořské Hory (in Czech), keywords: ale-house (Czech) Dobrý den, jedná se o dům v Ratibořských Horách v zatáčce za zrcadlem (b... ale-house
ID:
desky/deska6659
Order print from this photograph
Name:
Czech name: Hostinec Ratibořské Hory
Description:
itemprop=description>

Czech description: Dobrý den, jedná se o dům v Ratibořských Horách v zatáčce za zrcadlem (bohužel již nepatří naší rodině a nevím číslo popisné). Tuto fotografii mám po babičce, které se v tomto domě narodila - jednalo se o rodinu Fišerovu, Pistulkovu. Bohužel na zadní straně není ani logo Š a V ani dopsán žádný datum. Tento objekt jako hostinec již minimálně od války neslouží, byl využíván příbuznými jako rekreační a dnes pro trvalé bydlení. Tomáš Zeman

Please help us to identify who is on the photograph and date it.

Year:
Varnishing has been used for collodium wet process negatives (used before the year 1890) but certainly some of later gelatine based negatives are varnished as well (minimally to the year 1901).
Help us exactly date this photograph,please!
Author:
(no closer identification)
Keywords:
ale-house
Material:
negative18x24 varnished
Categories:
Cities and villages
Texts on the photo:
Location:
173

This is automatically generated preview from raw scan. The quality of automatically generated previews might vary. The images are scanned in 16-bit depth and high resolution and it is possible to tune them, retouch the scratches and make details. See the galeries.

logo


Email us, if you have some additional informations about the photograph or if you are interested in the other use of the photograph.

All rights reserved, the copyright owner is © Marie Michaela Šechtlová. Photo archive is maintained by Jan Hubička