Digital archive of Studios

Czech name: Přestavba pivovaru

Š&V Digital Archive Cities and villages Tábor Old Town Kotnov
Přestavba pivovaru (in Czech), keywords: Tábor, brewery (Czech) Dvůr parostrojního pivovaru před rozšířením. Digitální reprodukce ze skl... Tábor, brewery
ID:
desky/deska7018
Order print from this photograph
Name:
Czech name: Přestavba pivovaru
Description:
itemprop=description>

Czech description: Dvůr parostrojního pivovaru před rozšířením.
Digitální reprodukce ze skleněného negativu 13 × 18 cm, před rokem 1900.
Hrad Kotnov byl v 17. století přestavěn na parostrojní pivovar. Několikrát byl přestavován a modernizován. Velké úpravy proběhly ve 2 polovině 19. století a na začátku 20. století. Ještě kolem roku 1860 stála velká část hradních budov. Na fotografii z konce 19. století je ještě jeden z nejstarších domů v Táboře, šatlava (dům s komíny v koutě a přilehlé dlouhé úzké křídlo). Vedle ní je spilka hradního pivovaru a za ní mlýn na slad. Na začátku 20. století tu byla postavena nová velká budova pivovaru, dnes Hotel Dvořák.

Year:

Help us exactly date this photograph,please!
Author:
(no closer identification)
Keywords:
Tábor, brewery
Material:
negative18x24
Categories:
Kotnov
Texts on the photo:
Location:
192

This is automatically generated preview from raw scan. The quality of automatically generated previews might vary. The images are scanned in 16-bit depth and high resolution and it is possible to tune them, retouch the scratches and make details. See the galeries.

logo


Email us, if you have some additional informations about the photograph or if you are interested in the other use of the photograph.

All rights reserved, the copyright owner is © Marie Michaela Šechtlová. Photo archive is maintained by Jan Hubička