Digital archive of Studios

Czech name: dobytčí trh

Š&V Digital Archive Working
dobytčí trh (in Czech), keywords: cow (Czech) l. Dobytčí trh se rozkládal na rohu ul. Vožické / Blanické. Ten domeček ... cow
ID:
desky/deska8513
Order print from this photograph
Name:
Czech name: dobytčí trh
Description:
itemprop=description>

Czech description: l. Dobytčí trh se rozkládal na rohu ul. Vožické / Blanické. Ten domeček s budkou není nic jiného než Družstevní váha. Tady se vážil dobytek a vozy se senem (obilím). Dnes na tomto místě stojí Kovošrot Praha. Ve své podobě existoval zhruba do roku 1965. Sice již dávno neplnil svůj účel, ale bylo to místo, kam každoročně přijížděly cirkusy, nebo se odehrávaly pouťové veselice.
Nemyslím si, že se jedná o výstavu, ale o trh s dobytkem. Rodiče i prarodiče vyprávěli, že zde byly slavné dobytčí trhy, z kterých také profitovali, protože vlastnili Pohostinství. Trhy se uskutečňovaly každý měsíc od dubna do října. Pro město to byla dost významná lokalita. Chodili sem sedláci ze širokého okolí (Vožické, Sedlčanské, Jistebnické), mimo jiné - právě sem chodili táborští řezníci pro maso.
Pokud Vás zajímají pikantnosti k tomuto místu, tak tento handl ovládali (mafiánskými způsoby) statkáři z Dubu u Ratibořských Hor. Vše skončilo s okupací nacisty. I tak se sedláci nevzdali. Dobytek hnali lesem k Táboru, a na smluveném místě (i čase) u Záluží ho porazili. Tady čekali ženské, které maso dál infiltrovali do města různými rafinovanými způsoby tak, aby se vyhnuli financům. Sem také padla jedna z leteckých pum, když Amíci bombardovali nádraží.
Komín v pozadí stál v areálu Kamenictví v Zavadilské ulici, kde byla parní pila na řezání kamen.bloků. Táborská teplárna byla postavena o 25let později. V pozadí je staré vlakové nádraží, které bylo mnohem blíž k Vožické ulici. K jeho současné podobě a přestavbě došlo za války, kdy bylo postaveno i depo, prodloužil se most přes nádraží, přidaly další kolejiště...Jiří Čikeš

Please help us to identify who is on the photograph.

Year:
Author:
(no closer identification)
Keywords:
cow
Material:
negative13x18
Categories:
Working
Texts on the photo:
Location:
664/7

This is automatically generated preview from raw scan. The quality of automatically generated previews might vary. The images are scanned in 16-bit depth and high resolution and it is possible to tune them, retouch the scratches and make details. See the galeries.

logo


Email us, if you have some additional informations about the photograph or if you are interested in the other use of the photograph.

All rights reserved, the copyright owner is © Marie Michaela Šechtlová. Photo archive is maintained by Jan Hubička