Digital archive of Studios

Czech name: Kupky sena v Měšicích

Š&V Digital Archive Cities and villages Měšice
Kupky sena v Měšicích (in Czech), keywords: Měšice (Czech) Uvádíte, že fotografie je patrně z roku 1953. O tom si dovolím polemizov... Měšice
ID:
nikon/nfilm3077
Order print from this photograph
Name:
Czech name: Kupky sena v Měšicích
Description:
itemprop=description>

Czech description: Uvádíte, že fotografie je patrně z roku 1953. O tom si dovolím polemizovat. Na fotografii je vršek sv. Anna a je zde patrně vidět stavba vodárny na jeho vrcholku. Stavba vodárny tam v roce 1953 evidentně není, je patrná až v roce 1965. To by odpovídalo i mému zjištění z měšické kroniky, kde je uvedeno, že „výstavba byla zahájena v roce 1960 - národní podnik Vodní stavby Sezimovo Ústí buduje vodárnu, která bude zásobovat Kovosvit, Silon, město Tábor a přilehlé vesnice. Hlavní potrubí se vedlo z vršku sv. Anna k hasičské zbrojnici“. V pozdějších letech se vodárna rozšiřovala. Proto si myslím, že fotografie „Kupky sena v Měšicích“ vznikla až po roce 1960.
Identifikovala Eva Mačurová
Děkujeme

Please help us to identify who is on the photograph.

Year:

Help us exactly date this photograph,please!
Author:
Keywords:
Měšice
Material:
film_6x6_bw
Categories:
Měšice
Texts on the photo:
Location:

This is automatically generated preview from raw scan. The quality of automatically generated previews might vary. The images are scanned in 16-bit depth and high resolution and it is possible to tune them, retouch the scratches and make details. See the galeries.

logo


Email us, if you have some additional informations about the photograph or if you are interested in the other use of the photograph.

All rights reserved, the copyright owner is © Marie Michaela Šechtlová. Photo archive is maintained by Jan Hubička