Digital archive of Studios

Czech name: sázení brambor.

Š&V Digital Archive Photojournalism Planting Potatoes
sázení brambor. (in Czech), keywords: Jižní Čechy, horse, JZD (Czech) na obálce Jižní Čechy, Soběslav?,zamlžené okno, koně, racci na Veselsku ... Jižní Čechy, horse, JZD
ID:
nikon/nfilm3956
Order print from this photograph
Name:
Czech name: sázení brambor.
Description:
itemprop=description>

Czech description: na obálce Jižní Čechy, Soběslav?,zamlžené okno, koně, racci na Veselsku sázení brambor. Podle olistění stromů na fotografiích si myslím, že činnost probíhá na jaře. Dříve se sázely brambory tak, že se ukládaly do každé 3 nebo 4 brázdy, ta se zaorala, pak se odoraly další tři brázdy, do poslední se položily brambory. Pak se celé pole uvláčelo a až rostliny dosáhly výšky 10 až 15 cm, tak se teprve proorávalo s hrobkováním.
určil Karel Urban, Dolní Libchavy 237 Děkujeme

Please help us to identify who is on the photograph.

Year:

Help us exactly date this photograph,please!
Author:
Keywords:
Jižní Čechy, horse, JZD
Material:
film_6x6_bw
Categories:
Planting Potatoes
Texts on the photo:
Location:

This is automatically generated preview from raw scan. The quality of automatically generated previews might vary. The images are scanned in 16-bit depth and high resolution and it is possible to tune them, retouch the scratches and make details. See the galeries.

logo


Email us, if you have some additional informations about the photograph or if you are interested in the other use of the photograph.

All rights reserved, the copyright owner is © Marie Michaela Šechtlová. Photo archive is maintained by Jan Hubička