Digital archive of Studios

Czech name: Cetyně hrad Danielův

Š&V Digital Archive Events Sokol meeting in Zagreb 1910
Š&V Digital Archive group photos group photos from trips
Š&V Digital Archive Castles
Cetyně hrad Danielův (in Czech), keywords: sport, Sokol, Yugoslavia, Sokol meeting, Cetinje, group, castle (Czech)  Fotografie je pořízena na Cetinji, tehdejším hlavním městě Knížectví Če... sport, Sokol, Yugoslavia, Sokol meeting, Cetinje, group, castle
ID:
skatule3/diacek0063
Order print from this photograph
Name:
Czech name: Cetyně hrad Danielův
Description:
itemprop=description>

Czech description: Fotografie je pořízena na Cetinji, tehdejším hlavním městě Knížectví Černé Hory a to z místa později postavené budovy zvané "Vladin dom", dnes "Národní muzeum Černé Hory". Tato budova byla postavena v r. 1910, tedy je foto z předchozího období, pravděpodobně z přelomu XX. století. Za skupinou prostých Černohorců, (muži jsou řadoví vojáci), je patrná budova cetinjské věznice, (ta byla zrušena r.1910 a na jejím místě byl u příležitosti oslav povýšení černohorského knížectví na království postaven provizorní italský pavilon). Za ní je vidět věž pravoslavného kláštera (monastýru). Výše je tz. Orlov krš (zděný altán s klenbou na čtyřech sloupech), ve kterém je hrobka Vladiky Danila Petrović-Njegoše.

Přeji Vám hodně zdaru ve Vaší záslužné práci, Alexander Petříček

Děkujeme

Please help us to identify who is on the photograph and date it.

Year:

Help us exactly date this photograph,please!
Author:
(no closer identification)
Keywords:
sport, Sokol, Yugoslavia, Sokol meeting, Cetinje, group, castle
Material:
diapositive8x8
Categories:
Sokol meeting in Zagreb 1910, group photos from trips, Castles
Texts on the photo:
Location:

This is automatically generated preview from raw scan. The quality of automatically generated previews might vary. The images are scanned in 16-bit depth and high resolution and it is possible to tune them, retouch the scratches and make details. See the galeries.

logo


Email us, if you have some additional informations about the photograph or if you are interested in the other use of the photograph.

All rights reserved, the copyright owner is © Marie Michaela Šechtlová. Photo archive is maintained by Jan Hubička