Digitální archiv

Pavilon "ochutnávárna" byl nejoblíbenějším pavilonem výstavy. 1920

Š&V Digitální archiv Fotoreportáž Zahradní ovocnářská výstava v botanické zahradě v Táboře 1920
Pavilon "ochutnávárna" byl nejoblíbenějším pavilonem výstavy. 1920
Pavilon "ochutnávárna" byl nejoblíbenějším pavilonem výstavy. 1920

Náhled se souboru pořipraveného pro tisk ( , Typ a rozlišení: Jpeg 2000 resolution: {3638,5433})

Pavilon "ochutnávárna" byl nejoblíbenějším pavilonem výstavy. 1920  ochutnávárna továrna na konzervy a poživatiny Tábor Finale Zahradnicko-ovocnické výstavy. Píše se nám: „Ty tam jsou blažení dnové ar... botanická,zahrada,výstava,Tábor

ID:
desky/deska0518
Objednejte tisk z této fotografie
Jméno:
Pavilon "ochutnávárna" byl nejoblíbenějším pavilonem výstavy. 1920
Popis:
Finale Zahradnicko-ovocnické výstavy. Píše se nám: „Ty tam jsou blažení dnové aranjuezští!“ (Don Carlos, I. jedn. I. výjev.) Nikdy nevymizí z pamětí účastníků vzpomínky na pavilon »Ochutnávárna«. Ta stala se magnetem pro všechny vrstvy občanstva neodolatelným! Madeilon tam čepovaný konkuroval vítězně s Madeilonem Pravečkovým! A když pozorovatel sledoval psychologii davu, přesvědčil se, že se přízeň jeho sklonila k destilátům a nikoliv k ovocným šťávám. V břichu pavilonu bylo možno spatřiti zástupce samosprávy, které smíšenina madeilonu s koňakem nebo slivovicí prostě oněměla, zástupce tisku, kteří byli dočista »zmocněni«, malé zástupce tabákové regie, kteří vydávali rádi těžce vydělanou hřivnu, zástupce holičů a vlásenkářů, kteří tu ve své bídě a mizérii nořili ducha svého v Nirvanu, pajdagogy, kteří »nechtějí cajk, ale peníze«, sličné dámy dostávající náladu víc než růžovou. Tu a tam bylo viděti z křovin čouhati nohy, kdežto ušlechtilejší část těla byla kryta zrakům a měsíčkovi. Zlatý pavilon! Co však v pondělí tropil, to přesahuje všechny meze domyslu. Jeho nivelisující vliv srovnával rozvaděné duše náboženské a politické názory, vyrovnával společenské protivy a nezastavil se ani před pohlavím, ani věkem. Všichni účastnící svorně ničili alkohol do tří hodin do rána. Bylo viděti mládež i pod 14 let i starší naději republiky, jak po ulici dřeli kozla, honili davida, smáli se do kanálu, okrádali jinou část těla a řvali po indiánsku na neviditelné nepřátele. A tam, kde rádi poslouchali jsme ladným tonům Pravečkových hochů, opanoval držkant, který se kolmo nesl až k Plejádám a jehož délka a táhlost splývala s věčností. Pilo a zpilo se všechno do němoty. A to bylo nedůstojné finale výstavy. — Očekávám, že se v Č. J. objeví hlasy z obecenstva, které budou si přáti, aby se pavilon i s obsahem nezrušoval. Neboť teď, kdy je alkohol napolo již zničen, bylo by to spojeno s nevyrovnatelnou škodou. Zachováním pavilonu získal by i průmysl: mohla by se založiti nová továrna na výrobu »opilčích koží.«

— Týdeník Tábor, 15. října 1920

Rok:
Autor:
(blíže neurčen)
Klíčová slova:
botanická, zahrada, výstava, Tábor
Materiál:
negative13x18
Kategorie:
Zahradní ovocnářská výstava v botanické zahradě v Táboře 1920
Nápisy na fotografii:
ochutnávárna továrna na konzervy a poživatiny Tábor
Umístění:

Toto je automatický náhled scanu původní fotografie. Kvalita těchto náhledů je pouze orientační. Obrázky jsou uloženy 16-ti bitově s velkým rozlišením, ale před tiskem je bývá nutné vyrovnat, vyretušovat a udělat výřezy. Prohlédněte si galerie.
Pavilon "ochutnávárna" byl nejoblíbenějším pavilonem výstavy. 1920
Pavilon "ochutnávárna" byl nejoblíbenějším pavilonem výstavy. 1920

Náhled se souboru pořipraveného pro tisk ( , Typ a rozlišení: Jpeg 2000 resolution: {3638,5433},{3638,5433},{3638,5433})

logo


Napište nám, pokud máte nějaké další informace o fotografii, nebo máte-li zájem o reprodukci či jiné využití fotografie.

Práva vlastní Marie Michaela Šechtlová. Správce fotobanky Jan Hubička