Digital archive of Studios

Czech name: Gajdík,spořitelna

Š&V Digital Archive Portraits and figures Portraits and figures from spořitelna
Gajdík,spořitelna (in Czech), keywords: portrait, Gajdík, savings-bank (Czech)  pan Petr Gajdík - narozen v Ratíškovicích....následně žil v Táboře (z t... portrait, Gajdík, savings-bank
ID:
desky/deska1791
Order print from this photograph
Name:
Czech name: Gajdík,spořitelna
Description:
itemprop=description>

Czech description: pan Petr Gajdík - narozen v Ratíškovicích....následně žil v Táboře (z této doby je foto) kde se stal členem představenstva Spořitelny. Pak jako Vrchní zemský rada odešel do Prahy kde žil až do své smrti na Praze 6. Ing. Pavel Gajdík V Ratíškovicích se toto příjmení vyskytuje nejvíce a i já mám toto příjmení.Dostala se mi do rukou fotografie Petra Gajdíka, narozeného v Ratíškovicích v r.1872, c.k. zastupujícího učitele na Vyšší škole v Uherském Hradišti, která vznikla o 25 let dříve, než fotografie z Vašeho atelieru. Potvrzuje to Váš předpoklad, že snímek byl pořízen v r. 1922 (deska č.1791 z.č.32390 z r.1922). Zřejmě se p.Gajdík nechal ve Vašem atelieru vyfotografovat, když mu bylo 50 roků.Cyril Gajdík.

Please help us to identify who is on the photograph.

Year:

Help us exactly date this photograph,please!

Transaction has number 32390. Nearest older dated has number 25804 and is dated to year 1919. Nearest younger dated has number 32690 and is dated to year 1922. So this photo will be approximatelly from year 1922.

Author:
(no closer identification)
Keywords:
portrait, Gajdík, savings-bank
Material:
negative13x18
Categories:
Portraits and figures from spořitelna
Texts on the photo:
Location:
krabice 68

This is automatically generated preview from raw scan. The quality of automatically generated previews might vary. The images are scanned in 16-bit depth and high resolution and it is possible to tune them, retouch the scratches and make details. See the galeries.

logo


Email us, if you have some additional informations about the photograph or if you are interested in the other use of the photograph.

All rights reserved, the copyright owner is © Marie Michaela Šechtlová. Photo archive is maintained by Jan Hubička