Digital archive of Studios

Czech name: Kde nic tu nic v Táboře

Š&V Digital Archive Cities and villages Tábor Views of the city Tábor Oldest views of the city Tábor
Kde nic tu nic v Táboře (in Czech), keywords: city, Tábor, Lužnice, river (Czech)     Jedná se o výřez z velkého negativu Tábora z roku 1868, v jehož prav... city, Tábor, Lužnice, river
ID:
skatule1/diacek0060
Order print from this photograph
Name:
Czech name: Kde nic tu nic v Táboře
Description:
itemprop=description>

Czech description:

Jedná se o výřez z velkého negativu Tábora z roku 1868, v jehož pravé části ne že nic není, ale naopak se zde nachází Pražská brána (zbořená 1884) a gotická bašta zvaná Řeznická v Parkánech (zbořená po roce 1872) a jedná se snad o jediný zachovaný snímek na Tábor s uvedenými objekty! Pochopitelně se zde ještě nenacházejí Dívčí školy na Parkánech (císařovny Alžběty, později Hany Benešové, svého času i Josefa Hakena)), nové městské divadlo (z roku 1887) a už vůbec zde není Okresní úřad dnes Archiv města Tábora postavený až v roce 1931. Zato zde vidíme na pozdějším Školním (po roce 1918 Habrmanově) náměstí stará jatka a masné krámy, které v roce 1880 ustoupily výstavbě Dívčích škol.
text od pana Kohouta

Year:
Author:
(no closer identification)
Keywords:
city, Tábor, Lužnice, river
Material:
diapositive8x8
Categories:
Oldest views of the city Tábor
Texts on the photo:
Location:

This is automatically generated preview from raw scan. The quality of automatically generated previews might vary. The images are scanned in 16-bit depth and high resolution and it is possible to tune them, retouch the scratches and make details. See the galeries.

logo


Email us, if you have some additional informations about the photograph or if you are interested in the other use of the photograph.

All rights reserved, the copyright owner is © Marie Michaela Šechtlová. Photo archive is maintained by Jan Hubička